ABİGEM Anasayfa --> ABİGEM'ler --> Kayseri --> Hizmetler --> Hizmetler
Anasayfa : Site Haritası : İletişim
Giriş
: Kayıt
English
İlgilendiğiniz ABİGEM’in sayfasına hızlı erişmek için bir ABİGEM seçiniz
  • ABİGEM AğıABİGEM Ağı
  • ABİGEM'lerABİGEM'ler
  • ABİGEM 3 ProjesiABİGEM 3 Projesi
  • KOBİ DünyasıKOBİ Dünyası
  • B2B İşbirliğiB2B İşbirliği
  • Sanal FuarSanal Fuar
  • Firma RehberiFirma Rehberi

Kayseri

Kümelenme

22.04.2010

Belli bir alanda faaliyet gösteren ve birbirleriyle bağlantı içinde olan şirketler, uzmanlaşmış tedarikçiler, hizmet sağlayıcılar ve ilgili kurumların oluşturduğu bir coğrafi yoğunlaşma olan kümeler, verimliliği artıran ve rekabet gücünü yükselten güç birlikleridir. 

Kümelerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi devlet, şirketler ve diğer kurumlar için önemli bir gündem maddesidir. Küme geliştirme girişimleri ekonomi politikaları için önemli konular olan makroekonomik istikrar, pazar yaratma ve maliyet düşürme konularındaki çalışmaları ileriye götüren teşebbüslerdir.

ABİGEM Kayseri misyonu gereği üzerine düşen vazifenin bilincinde olarak bölgesel ve ulusal kalkınmaya fayda sağlayacak kümelenme girişimi projeleri geliştirmektedir. Bu kapsamda ilk hedefi sektörel güç birliği ve kümelenme bilincini yaygınlaştırmaktır.

Kapadokya Turizm Kümelenmesi Girişimi

ABİGEM Kayseri’nin “Birlikten Kuvvet Doğar” sloganıyla başlattığı Kapadokya Turizm Kümelenmesi Girişimi Projesi’nin amacı Kapadokya Bölgesi’nin Dünya Turizm Sektörü’nde uluslararası rekabet gücünü arttırmaya yardımcı olmaktır. Bu amaç doğrultusunda ABİGEM Kayseri, AB uzmanları ile birlikte gerekli görüşmeleri, masa başı ve saha çalışmalarını yaparak projenin ön hazırlıklarını tamamlamıştır. Bu çalışmalar ardından gerçekleştirilen çalıştay ile Kapadokya Bölgesi’nin Turizm Sektörü’nde yaşadığı sıkıntılar masaya yatırılmış ve çözüm yolları ilgili resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve özel işletmeler ile birlikte aranmıştır.

Çalıştaya T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, Ürgüp Belediyesi, Göreme Belediyesi, Nevşehir Üniversitesi Rektörlüğü, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü, Kayseri Ticaret Odası, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Kapadokya Meslek Yüksek Okulu, Nevşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Nevşehir KOSGEB İl Müdürlüğü, Kapadokya Turistik İşletmeler Derneği, Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi, Nevşehir İl Müze Müdürlüğü, Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü,  Nevşehir İl Koruma Kurulu Müdürlüğü, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Nevşehir Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü üst düzey idari amirleri ve temsilcileri ile oteller, kampçılar, restoranlar, eğlence mekanları, kafe ve pastaneler, şarap evleri, çömlekçiler, el sanatçıları, halı ve kilimciler, hediyelik eşyacılar, tur operatörleri, seyahat acenteleri,  oto kiralamacıları, gıda, temizlik, tekstil tedarikçileri olmak üzere ulusal ve yerel otoriteler, sivil toplum kuruluşları, eğitim organları ve sektör işletmecileri ve tedarikçileri katılmışlardır.

Çalıştayda sabah yapılan seminer düzenli oturumda katılımcılar AB Uzmanları, Uluslararası Turizm Danışmanları ve bir dünya markası olan Hilton’un Türkiye Geliştirme Müdürü’nden kümelenme ve turizm sektöründeki gelişmeler hakkında bilgi edindiler. Öğleden sonra beyin fırtınası yapmak üzere hazırlanmış grup çalışması düzenli oturuma geçildi. ABİGEM Kayseri tarafından gerçekleştirilen saha çalışmasında tespit edilen Kapadokya Bölgesi’nin turizm sektöründe yaşadığı problemler katılımcılar ile paylaşıldı. Tespit edilen problemler oylanarak ilk etapta ilgilenilmesi gereken beş ayrı konu tespit edildi. Beş ayrı konu beş ayrı masada ABİGEM Kayseri personelinin yönettiği beyin fırtınalarında derinlemesine tartışıldı ve her konu için çözüm yolları hakkında görüş birliğine ulaşıldı.

Gelinen noktada ABİGEM Kayseri, çalıştayda elde edilen bilgiler ışığında bir yol haritası çıkararak potansiyel küme paydaşları ile bilgileri paylaşmakta ve sürdürülebilir bir küme aksiyonu oluşturulması üzere bir Küme Aksiyon Takımı meydana getirilmesinde koordinatörlük yapmaktadır.

Mobilya Kümelenmesi Girişimi

ABİGEM Kayseri, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın açmış olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı Proje Teklif Çağrısı’na mobilya kümelenmesi kapsamında iki ayrı proje teklifi sunmuştur. Kayseri Sanayi Odası ve Kayseri Ticaret Odası üst yazılarıyla bakanlığa sunulan proje teklifleri ön değerlendirmeden olumlu olarak geçmiştir. Gelinen noktada nihai karar beklenmektedir.

Bu projeler haricinde mobilya kümelenmesi üzerine çalışmalara devam edilmekte ve bakanlığa sunulan proje tekliflerine bağlı kalınmaksızın alternatif projeler geliştirilmektedir.