ABİGEM Anasayfa --> ABİGEM Ağı --> Haberler --> Haberler
Anasayfa : Site Haritası : İletişim
Giriş
: Kayıt
English
İlgilendiğiniz ABİGEM’in sayfasına hızlı erişmek için bir ABİGEM seçiniz
  • ABİGEM AğıABİGEM Ağı
  • ABİGEM'lerABİGEM'ler
  • ABİGEM 3 ProjesiABİGEM 3 Projesi
  • KOBİ DünyasıKOBİ Dünyası
  • B2B İşbirliğiB2B İşbirliği
  • Sanal FuarSanal Fuar
  • Firma RehberiFirma Rehberi

Haberler

  Haber Başlıkları
 

ABİGEM Haftalık E-posta Bülteni

ABİGEM'in, e-posta adresinize gönderilebilecek her hafta bir haftalık bülten yayımladığını biliyor musunuz?

Kaydolmak için buraya tıklayınız

ABİGEM'ler iş dünyasıyla iç içe yaşayacak

13.12.2013

Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) İstişare Komitesi Toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer’in başkanlığında TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.​
Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, iş dünyasının, ticaret ve sanayi odaları, şirketler kesimi; işverenler ve çalışanlarıyla, Türkiye’nin AB bütünleşme sürecinin ana unsurlarından olduğunu söyledi. İş dünyasının bütünleşmeyi doğrudan hissedecek kesim olduğunu belirten Özer, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, iş dünyasını AB katılım sürecine hazırlamak için 2001 yılından beri bir dizi çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar, TOBB bünyesindeki kapasite inşa süreci yanında, oda ve boralarımız ile işletmelerimiz düzeyinde de ciddi bir intibak çalışmasını gerektiriyor.
Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri Projemiz, TOBB’un bu alandaki çalışmalarının bir parçası olarak geliştirilmiş ve 2002 yılından beri uygulanmaktadır. Bugüne kadar, 15 AB İş Geliştirme merkezi kurulmuştur. Halen kuruluş süreci devam eden dört ABİGEM’le Ağustos ayında bu sayı 19’a tamamlanacaktır” diye konuştu.
 
-“ABİGEM’ler emsalsiz bir proje”
 
AB destekli proje yürütmenin oda, borsa ve üyeleri için çok önemli bir imkân olduğunu bildiren Necdet Özer şöyle konuştu: “Oda ve boralarımıza proje disiplininde çalışma ortamı sağlamaktadır.  AB üyesi ülkelerdeki başarılı uygulamaları ve teknik bilgiyi ülkemiz iş dünyasına aktarma fırsatı vermektedir. Oda ve borsalarımızın insan kaynakları kapasitesinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Ve sonuç olarak, oda ve borsalarımızın kendi yörelerinde ekonomik ve sosyal kalkınmanın ana aktörleri olma konumunu güçlendirmektedir.
 
Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri, oda ve borsalarımızın üyeleri, yerel kamu kurum ve kuruluşları, yerel sivil toplum kuruluşları ve yerel halk nezdinde konumunu güçlendiren emsalsiz bir projedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak yoğun şekilde desteklediğimiz, insan ve parasal kaynak yatırımı yaptığımız bir projedir.
 
Ben Denizli’de iyi çalışan bir AGİBEM’in Odanın hizmet portföyüne katkısını yaşarak görüyorum. Odanın hizmet yelpazesinin gelişmesi, hizmet kalitesinin iyileşmesi, oda imajına ve odanın etkinliğine ciddi katkı sağlıyor.
 
Elbette, AB destekli projeleri uygulamak, yararlanıcı kurumlara bir dizi sorumluluk da getiriyor. Proje kapsamında eğitim, danışmanlık, teknik yardım ve donanım adı altında sağlanan hibe desteklerinin her biri proje ile doğrudan bağlantılıdır. Yani,  projenin başarıyla tamamlanması ve sürdürülebilirlik koşullarına bağlıdır.
 
Başlayan projeden, “ben vazgeçtim geri dönüyorum” diyebilme şansı yoktur. Zaten, imzaladığımız dokümanlarda taahhütlerimiz açıkça yer almaktadır.”
 
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer, ABİGEM’lerin artık iş dünyasıyla artık iç içe yaşayacağını sözlerine ekledi.