ABİGEM Anasayfa --> ABİGEM'ler --> Çorum --> Haberler --> Haberler
Anasayfa : Site Haritası : İletişim
Giriş
: Kayıt
English
İlgilendiğiniz ABİGEM’in sayfasına hızlı erişmek için bir ABİGEM seçiniz
  • ABİGEM AğıABİGEM Ağı
  • ABİGEM'lerABİGEM'ler
  • ABİGEM 3 ProjesiABİGEM 3 Projesi
  • KOBİ DünyasıKOBİ Dünyası
  • B2B İşbirliğiB2B İşbirliği
  • Sanal FuarSanal Fuar
  • Firma RehberiFirma Rehberi

Çorum

Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Kabul Edildi

09.08.2010

Ülkemizin kadın istihdam oranları birçok gelişmiş ülkenin gerisindedir. Hatta Dünya Bankası, TUİK gibi kurumların istatistiklerine bakıldığında birçok orta doğu ve İslam ülkesinin bile altında olduğu görülmektedir. Bu kapsamda Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) başlığı altında 2009 yılı Şubat ayında Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı açıklanmıştır. Program kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Program Otoritesi, İŞKUR ise programın uygulanmasından ve izlemesinde sorumlu kuruluştur.
İlimizin de önemli sorunlarından bir tanesi olan kadın istihdamının artırılması kapsamında Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvuru sahibi olduğu, Hitit Üniversitesi, Çorum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Çorum Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ortaklığı, ABİGEM ve Kadın Girişimciler Kurulu’nun işbirliği ile hazırlanan “İstihdam Hedefli Nitelikli Ofis Elemanı Mesleki Eğitim Projesi” 2009 yılı Mayıs ayında Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne sunulmuştur, Yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde ise proje başarılı bulunarak kabul edilmiştir. Projenin toplam bütçesi 120.000 EURO’ dur.
Proje kapsamında, Çorum ilinde yaşayan 18-35 yaş arasındaki 50 kadının nitelik ve becerilerini artırmaya yönelik mesleki eğitim faaliyetleri düzenlenerek,  işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli ofis elemanı yetiştirilmesi ve ilimizin kadın istihdamının artırılması düşünülmektedir. 
Proje kapsamında 50 işsiz kadın, müfredatı işletmelerin taleplerine göre Hitit Üniversitesi tarafından oluşturulan Etkili İletişim Teknikleri, Yazışma ve Dosyalama Teknikleri, Toplantı ve Zaman Yönetimi, Temel Bilgisayar ve Ofis Ekipmanı Kullanımı, Kurumsal Kimlik Kazanılması, Temel İngilizce ve Ticari Bilgi ve Belgeler başlıklı konularda eğitimlerimize katılacaklardır. Sınavlarda başarılı olan kursiyerlerimize Hitit Üniversitesi onaylı ‘Nitelikli Ofis Elemanı’ sertifikası verilecek ve işe yerleştirme çalışmaları yapılacaktır.